Тема: «Моя Україна»
Мета: поглибити знання учнів про нашу державу – Україну; ознайомити із історією створення національної символіки України, формувати національну свідомість школярів; виховувати патріотів рідної держави, повагу до її символів, любов до рідного краю.
Хід уроку
Епіграф
«Люблять Батьківщину не за те, що
вона велика, а за те, що вона твоя.»
Римський філософ Л. Сенека ( Іст. до н. е.)
І. Організаційний момент класу
Доброго дня, дорогі діти! Рада вітати вас у новому класі із новим навчальним роком. Цей рік є надзвичайно важливим для вас, адже ви уже закінчили початкову школу і робите перший крок в основну школу.
ІІ. Мотиваційний момент класу
Сьогодні уже другий день осені, тепле і сонячне літо закінчилось, але я думаю, що у кожного з вас залишились приємні спогади про весело проведені канікули. Тому, спробуймо скласти акровірш до слова «ЛІТО» і згадаємо яким воно було. До кожної першої літери слова добираємо прикметники.
Л (ласкаве, лагідне, любляче)
І (ігрове, інтерактивне, інтригуюче)
Т ( творче, тепле)
О ( оптимістичне, оксамитове)
А тепер я хочу більше вас пізнати, тому задам вам кілька запитань.
Встаньте ті, в кого:
- Очі—сині або блакитні;
- Хто поснідав?
- В сукні або в спідничці?
- Хто має домашню тваринку
- Хто має братика?
- Хто має сестричку?
- Хто сумлінно виконує уроки?
- Хто є українцем?
Так діти, всі виє українцями, усі ви родились і живете в Україні. Думаю, що ви вже усі зрозуміли, що темою нашого уроку буде: «Моя Україна».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
- А чи знаєте ви як виникла Україна?
(відповіді учнів)
Відео «Легенда про Україну».
Україна—наша Батьківщина, наша рідна земля. Діти, а що для вас означає Батьківщина?
(відповіді учнів)
Розповідь Василя Сухомлинського «Дідова колиска»
Зверніть увагу на епіграф уроку
Метод «Мікрофон»
- А за що ви любите свою Україну?
(відповіді дітей)
Любов до Батьківщини починається з любові до рідної хати, стежки дитинства, до мудрості народної казки. Не знаючи історії рідного народу, не можна бути громадянином своєї держави.
Україна—незалежна, суверенна, демократична держава.
- А чи знаєте, які у нас є державні символи України? (відповіді учнів).
Державними символами України є прапор, герб і гімн, що визначено статтею 20 Конституції України.
Після проголошення в 1991 р. незалежності, фактичного та юридичного оформлення української державності постала нагальна потреба у власних державних атрибутах і символіці.
28 січня 1992 р. Верховна Рада України затвердила Державний прапор. Державний прапор України – стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів. Ці кольори здавна використовувалися в символіці на українських землях, а в Галичині в XIX ст. були визнані національними. На зламі ХІХ-ХХ ст. утвердився жовто-блакитний прапор. Він із деякими змінами використовувався в період УНР та Української Держави гетьмана П. Скоропадського, у Західно-Українській Народній Республіці.
Великий Державний герб, за Конституцією України, встановлюється з урахуванням малого державного герба та герба Війська Запорозького. Головним елементом Великого Державного герба України є знак Княжої Держави Володимира Великого.
Найстаріший герб української держави – земель Володимира Великого і його династії – тризуб, відомий із X ст. 19 лютого 1992 р. Верховна Рада України визнала тризуб малим Державним гербом.
У XIX ст. українці, які не мали власного гімну, співали “Многая літа”, пісні й вірші “Дай, Боже, в добрий час”, “Мир вам, браття, всім приносим”, “Заповіт” Т. Шевченка, молитву “Боже, Великий Єдиний” та інші твори. У 1863 р. у львівському часописі “Мета” було надруковано вірш П. Чубинського “Ще не вмерла України…”. Того ж року композитор М. Вербицький написав до нього музику. Пісня швидко поширилася на українських землях і за кордоном. А в 1917 р. була офіційно визнана гімном української держави. 6 березня 2003 р. Верховна Рада прийняла Закон “Про Державний гімн України”.
Крім державних символів існують ще народні символи.
- Чи знаєте ви їх? (відповіді учнів)
Отже, народними символами українців є батьківська хата і святий хліб, вишитий рушник і материнська пісня, верба і калина, і хрещатий барвінок, дивовижна писанка, і вірний своєму краю лелека. Усі вони—наші давні і добрі обереги.
А зараз я вам пропоную створити власний герб. Подумайте, які народні символи ви можете зобразити на ньому. (Учні об’єднуються в групи і малюють свої символи, після чого пояснюють свою роботу). Але перед вашою роботою пропоную затвердити певні правила, які стосуються нашого колективу протягом всього навчання у школі. А батьків прошу бути нотаріальним комітетом, який засвідчує прийняття правил класу.
Правила нашого класу
- Не спізнюватися на уроки. Пунктуальність корисна для ваших стосунків з іншими людьми.
- Правило «піднесеної руки» – підносити руку, якщо хочеш щось сказати або доповнити.
- Говорити по черзі – не перебивати, уважно слухати інших.
- Бути доброзичливими – ставитися доброзичливо до однокласників та інших людей, поважати їх.
- «Мобільна тиша» – вимкнути мобільні телефони або поставити їх на беззвучний режим.
Учні розмальовують герб під звучання пісні Алли Івашиної «Молитва за Україну»
- IV. Підсумок уроку
У багатьох з вас збігаються погляди, бо всі ми є українцями—громадянами своєї держави.
А зараз пропоную вам послухати вірш Ігора Кушнірчука.
Із акції «Громадянин»
Я зрозумів, що не один
Існую я в людському морі,
В громаді, наче в добрім хорі,
Почесне місце є для всіх
І для дорослих, і малих, І для жінок й чоловіків,
Для бідняків і багачів
У світі є закон один:
Людина—це громадянин.
А на завершення хочу вам побажати міцного здоров’я, успіхів у навчанні, старанності та наполегливості. Нехай кожен день приносить вам цікаві відкриття.
Автор Тис Софія Богданівна
Скачати перший Урок “Моя Україна”: конспект