Перший урок для учнів 7-9 класів на тему: “Українці серед інших європейських націй”

Конспект першого уроку 2018
Конспект першого уроку 2018

Перший урок для учнів 7-9 класів 

Тема: Українці серед інших європейських націй

Вчитель. Доброго дня. Я радий вітати вас у цьому класі. Сьогодні у нас незвичайне свято. Ми зібралися тут, щоб краще пізнати нашу Батьківщину. Кожний  народ, кожна людина має свої святині. Для нас, українців, найбільшою святинею є наша родина. Родина – це не тільки наша сім’я, це наша Батьківщина – Україна.

 

Переглянути презентацію онлайн (дочекайтесь повної загрузки сторінки …)

           Гудуть натовпи – блакитні,

Оранжеві, білі, зелені…

Зачерствілі душі…

Не витримують нерви.

Серце, сповнене болю,

Моє теж не безмежне…

Ми не правобережні!

Ми не лівобережні!

А ми – українці,

Ми – єдина родина.

І так хочеться вірити

У майбутнє Вкраїни!

 

 

Сьогодні наш урок – це урок патріотизму, єдності українського народу тема якого «Українці серед інших європейських націй».

Учень. Україна – це моя Вітчизна,

Це мій рідний край, моя земля;

Тільки тут так світить сонце променисто

І так тепло усміхається зоря.

Тільки тут так ніжно пропливають

Білі хмарки – ніжності зразки,

Тільки тут так весело співають

Горді пташки – вісники весни.

Тільки тут такий приємний шелест,

Що від шепоту гаїв сплива,

Тільки тут так м’яко осінь стелить

Багряні сувої полотна.

Тільки ти, моя красуне-нене

В цілім світі неповторна і одна,

Серце б’ється в грудях лиш для тебе,

Україно, моя зірко провідна.

Є в твоїй природі щось такого,

Що чарує серце віддавна,

І тому молю за тебе Бога,

Щоб благословив на всі літа.

Вчитель.  У  духовному й політичному житті кожного народу є визначні події й роки, які назавжди входять в його історію, свідомість, визначають характер буття, місце і роль країни у світі.  Ми свідки історії, історія – це ми…

Події в Україні починаючи з листопада 2013 року тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. Ми живемо у непростий час – час змін.

Революція, яка відбулася у Києві, довела, що український народ єдиний. Тепер маємо і в нашій історії такі події, що перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого життя.

Але, як це не сумно говорити, жодна революція не проходить мирним шляхом – без жертв. Жертви завжди є з обох сторін. Ми хочемо, щоб кожен громадянин України згадав, за що він любить свою країну, свою рідну землю. І кожен усвідомив за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвували своїм життям «Небесна сотня».

Демонстрація відеофрагмеиту «Небесна сотня»

Вчитель Вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання.

Навіть ті, хто ніколи не чув про існування України, або був лише знайомий з назвою нашої країни, скажуть: «Аааа! Так я знаю Україну!». Чим же особлива наша Батьківщина? Що так звеличує її серед інших країн світу?

(вислуховую думки учнів)

Вчитель. Україна — це отча земля, рідний край, де ми народилися. Столиця України – Київ. Широкі і чарівні простори, прекрасні села і міста. Могутньо котить до Чорного моря сиві хвилі найбільша річка України — Дніпро. Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, ліси. Золотистим морем розливається безкраїми нивами жито-пшениця. Погляньте на карту України. На ній позначено кордони української землі. На півдні нашу державу омивають теплі моря – Чорне й Азовське, є в нас гори – Карпатські й Кримські.

Простір землі, заселений українським народом великий. Щоб його перетнути, потрібно пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 км. Про етапи становлення України, її історію вам розкаже учень – історикознавець.

Учень – історик

Формування новітньої нації припало на часи визвольної війни 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького проти Речі Посполитої. Результатом війни стало заснування в України козацької держави – Війська Запорозького.

У 18 столітті козацька автономія була ліквідована Російським царатом. Під час української революції початку 20 століття постало декілька національних держав: Українська Народна Республіка, Українська Держава, Західно-Українська Народна Республіка, Кубанська народна республіка.

У 1919 році відбулося возз’єднання українських земель, проголошено Акт злуки. У 1922 році Українська республіка ввійшла до складу Радянського союзу. Сучасна держава Україна утворилась в результаті розпаду Радянського союзу 1 грудня 1991 року.

Україна – унітарна держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними правами.

 

 

Віддавна на території України існували держави скіфів, сарматів, готів та інших народів, але відправним пунктів української державності і культури вважається Київська Русь 9-13 століття. Вона складається з 24 областей та автономної республіки Крим

 

 

Вчитель. А  зараз ми з вами проведемо гру «Запитання – відповідь» чи знаєте ви Україну.

  1. Одним із українських символів є булава. (так)
  2. Перший президент незалежної України Леонід Кучма? (ні, Кравчук)
  3. В Україні розташований географічний центр.(так)
  4. Україна має сухопутний кордон з 9 країнами світу? (ні, 7)
  5. Чи правда, що в Україні близько 30% світових площ чорноземів? (так)
  6. Перша столиця України – Київ? (ні, Харків)
  7. Озеро Ялпуг найбільше в Україні. (так)
  8. Найбільше боліт на поліссі. (так)
  9. Найглибше озеру України – Ялпуг. (ні, Світязь)
  10. Україна розташована в 4 природних зонах? (так)
  11. Найвища гора України – Говерла? (так)
  12. Україна європейська країна. (так)

Про різноманіття природних ресурсів Ви довідаєтесь від учня – природознавця.

Учень-природознавець

Природно-ресурсний потенціал України поєднує у собі колосальні запаси корисних копалин і природно-рекреаційних ресурсів. Найважливіші мінерально-сировинні ресурси країни представлені:

  • Кам’яне і буре вугілля – запаси 45,5 мільярдів тон;
  • Нафта і газ – 307 родовищ;
  • Торф – 1,5 тисячі родовищ;
  • Залізні руди – 27,5 мільярдів тон;
  • Марганець – 2,3 мільярди тон.

Україна багата на такі корисні копалини: нікель, ртуть, титан, боксити, кухонна сіль, сірка, каолін, вогнетривкі глини, облицювальне каміння та інші.

Більша частина території України розташована у західній частині Східноєвропейської рівнини. Завдяки теплому клімату, гарному рельєфу і чорноземами, що є третиною світових запасів в Україні надзвичайно сприятливі умови для сільськогосподарського виробництва.

В Україні нараховується понад 70 тисяч річок та 20 тисяч озер. 9 мільйонів гектарів країни вкрито лісами, що становить 15% від її площі.

В Україні діє 45 курортів загальнодержавного та міжнародного значення. Понад 400 санаторіїв, які можуть прийняти на лікування більше 600 тисяч відпочиваючих.

Вчитель.

Україна — одна з найбільших держав Європи. За офіційною статистикою на 1 січня 2017 року в Україні проживає 44,03 мільйонів осіб. За цим показником Україна займає 32 місце у світі. Оскільки це велика країна, то живуть у ній люди різних національностей, загалом понад 100 націй.

Мова відіграє важливу роль не лише у становленні націй, але й у житті кожної людини, адже слова мають свою енергетику, а отже – чинять вплив на нас із вами. Детальніше про цікавинки розповість група учнів-лінгвістів.

Учень-лінгвіст

Український народ має давню історію, він витворив оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.

Однак найголовнішою ознакою, що дає йому право називатися нацією, є мова – його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий скарб, переданий українцям сотнями поколінь, виплеканий  у давньому переказі, у народній пісні, у влучній приказці. Пригадаймо слова Панаса Мирного: «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, і розум, і досвід.» народ без мови не існує, отже плекаючи рідну мову, ми зберігаємо душу свого народу.

Від покоління до покоління, долаючи численні перешкоди українці розвивали народну і літературні мови. Адже вільне творче слово – це душа народу. Якщо в народу відібрати його мову, він зникне, втративши культуру та історію. Ось як про це свого часу сказала Ліна Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирають мову».

 

Учень     Мова

Росла верба у тихому гаю,

А поблизу калина красувалась,

Так гарно тут було, немов в раю,

І наша мова з ними розвивалась.

Летіли стріли орд татарських,

І йшла гроза Батия в тім краю,

Та рідна мова не здавалась,

Вона жила і берегла красу свою.

Тут квіти квітли, й сонце підіймалось,

Й насильство Польщі тут було…

Вбивали мову, й неба синь займалась,

Але калини гроно й мови все ж цвіло.

Гнобили, хто як міг, і цвіт зривали,

Ламали віття, кидали до ніг,

Калина ж квітла, Слово вирувало,

Народ його український беріг.

Ніхто не сміє нам забороняти,

В Україні українською казать,

Як матір у дітей не відібрати,

Так мови в нас не відібрать.

І не вбить, і не зрубать коріння,

Яке росло роками в цій землі.

Ми, юне України покоління,

Утвердим рідну мову, захистимо її.

Вчитель.

Українська пісня — це частина духовного життя народу і вона не залишає його ні в радості, ні в смутку, крок у крок слідує за ним від дитинства до старості. З піснею на вустах він не тільки відзначає свята, не тільки прикрашає народні обряди, а й також славить свої перемоги над ворогом.

Слава країни – це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне – люди, які своїми здобутками прославляють країну на весь світ. Слід згадати найвидатніших з поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історичну пам’ять, у душу народу українського.

Тарас Григорович Шевченко – український поет, філософ, письменник, графік, художник, політик, громадський діяч, і, як кажуть самі українці, духовний батько сучасного українського народу.

Григорій Сковорода – педагог, поет, просвітитель, філософ, автор трактатів, байок, пісень.

Микола Лисенко, український композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор дитячих опер і оперет, народився в 10 березня 1842 році в Полтавській губернії.

Михайло Грушевський – історик, організатор української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.

Борис Патон всесвітньо відомий вчений у сфері металургії і технології металів, академік, президент Національної АН України, автор технології зварювання тканин.

Микола Амосов – видатний український лікар, вчений у сфері серцево-судинної хірургії, біокібернетик.

Відомі українські спортсмени:

Сергій Бубка (стрибки з жердиною) , Лілія Підкопаєва (спортивна гімнастика) із Донецька, Оксана Баюл (фігурне катання) із Дніпропетровська, Яна Клочкова (плавання) із Сімферополя, Олег Блохін і Андрій Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Анна Бессонова (Київ) (художня гімнастика), Наталія Добринська ( легкоатлетка), Ольга Харлан (фехтувальниця),

Інна Осипенко – Радомська (веслувальниця), Олена Підгрушна ( біатлоністка), Ірина Марлені (вільна боротьба) , Віталій та Володимир Клички (бокс), Ганна Ушеніна (шахи) та багато інших

Відомі українці в мистецтві:

Із сучасних зірок в усьому світі стала відомою українська співачка Руслана (Руслана Лежичко), яка в 2004 році виборола перемогу на конкурсі співаків Євробачення. Другу перемогу на Євробаченні в Україну принесла Джамала якій  вдалося зворушити Европу  « Євробачення – 2016». Слід згадати українську співачку Квітку Цисик, Богдан Ступка найвідоміший український актор, Соломія Крушевницька найвідоміша українська оперна співачка.

Ольга Куриленко, остання дівчина Джеймса Бонда, яка сьогодні мешкає в Лондоні, також народилася в Україні в місті Бердянськ. Вона відома ролями в кіно і участю в рекламі кави Carte Noire.

Ще одна всесвітньо відома красуня, акторка, модель і модельєр Міла Йовович народилася в Києві. Україна славиться не тільки видатними постатями, а і неповторним культурним різноманіттям.

У кожного народу є свої національні здобутки. Вишивка, будучи, мабуть, одним з найдавніших способів оздоблення, нітрохи не втратила своєї чарівної привабливості і актуальності сьогодні. Придивіться уважніше і Ви побачите вишиванку хрестиком в інтер’єрі, вишиті сорочки часто можна побачити в гардеробах відомих акторів, телеведучих, спортсменів.

Разом із вишиваними рушниками, сорочками писанка є однією з найдавніших галузок нашого народного ужиткового мистецтва. Чудові, чарівні, прекрасні – такими епітетами нагороджують шанувальники оригінальні зразки народного мініатюрного розпису писанки.

Майстерність художнього вивершення української писанки, багатство сюжетних і орнаментально-декоративних композицій, неповторність кольорових гам – усе це поєднує давнє, традиційне і вічно .. молоде рукодільництво, котре не поступається перед знаменитими китайськими та японськими малярськими мініатюрами.

Вчитель. Україна багатонаціональна, багатомовна, але Україна єдина. Пам’ятаємо, не забуваємо і цінуємо нашу неньку Україну. Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь. І на закінчення уроку проведемо конкурс «Дерево мудрості». ( на гілках виробленого з паперу дерева висять незакінчені прислів’я,  учням пропонуємо закінчити їх)

«Без верби і калини…»

«Людина без рідної землі…»

«За рідний край…»

«Та земля мила…»

«За народ і волю…»

«Жити – …»

«Нема на світі другої України…»

Слава Україні!

Шкільне життя

Скачати конспект першого уроку для учнів 7-9 класів на тему: “Українці серед інших європейських націй”: конспект, презентацію