Крано-маніпуляторні установки (скорочено КМУ) або крани-маніпулятори – спецтехніка в Україні, яка є затребуваною та дуже популярною для придбання та використання в таких галузях економіки, як товарна логістика, будівництво будинків та доріг, житлово-комунальне господарство, енергетика, автомобільний та залізничний транспорт, аграрно-промисловий комплекс тощо. І це не єдині галузі української економіки, для яких може знадобитися замовити та купити кран маніпулятор https://uak.ua/product-category/specztehnika/krany-manipulyatory/ на базі бортового авто, самоскида, сміттєвоза, евакуаторної платформи або інших транспортних засобів.
Якого типу можна придбати кран маніпулятор в Україні? І навіщо орієнтуватись на тип стріли та кранового обладнання?
Як стає зрозумілим із запитання вище, крани-маніпулятори мають типізацію за конструкцією стріли та видами кранового обладнання на кінці стріли.
За конструкцією стріли можемо виділити дві основні групи КМУ:
- Шарнірно-зчленовані або просто шарнірні – це такі крани-маніпулятори, в яких стріла має в транспортному положенні (складена стріла) Z-подібну конструкцію. Такі КМУ ще часто називають шарнірними гідроманіпуляторами. Це дійсно потужний підйомний механізм із сучасною інноваційною гідравлічною системою. Виготовлення стріл КМУ з такою конструкцією притаманне європейським виробникам (Італія – HC Industrie, FASSI, PM, Amco Veba, Tadano, Comet; Швеція – HIAB; Австрія – Palfinger), хоча, і у азійських виробників КМУ також є КМУ із шарнірно-зчленованою конструкцією.
- Тросові КМУ – це крани-маніпулятори, які навіть ззовні дуже схожі на автомобільні крани традиційної конструкції. Стріла в тросовому крані-маніпуляторі має телескопічне висування за допомогою гідроциліндрів і ззовні має у складеному (транспортному) стані L-подібну форму. Цей тип частіше виготовляють азійці – XCMG (Китай), UNIC (Японія), KANGLIM (П.Корея), хоча у австрійського Palfinger та італійського Tadano теж є тросові КМУ.
Переваги шарнірних моделей кранів-маніпуляторів – це компактність, сучасність, легкість використання, можливість працювати з габаритними громіздкими вантажами. Щодо тросових КМУ, то їх використовують там, де потрібно мати максимально великий горизонтальний виліт, максимально точне позиціонування стріли для вивантаження та необхідність опускати стрілу нижче за рівень базової автівки (наприклад в котлован чи траншею). Також на тросовий кран маніпулятор ціна буде більш демократичною, ніж на шарнірний аналог, який матиме схожі показники максимального вантажного моменту та номінальної вантажопідйомності на мінімальному вильоті стріли.
Традиційне кранове обладнання наприкінці стріли – це зазвичай крановий гак. Крановий гак – це такий металевий стрижень, загнутий на одному кінці. Це традиційний варіант використання стріл як в звичайних автомобільних кранах, так і в кранах-маніпуляторах обох типів (тросових та шарнірних). Але перевагою застосування КМУ є той факт, що ви можете використовувати не тільки кранові гаки, а й інші види кранового обладнання: різноманітні захвати (щелепні грейфери, лісові, вилкові), робочі кошики для використання КМУ у якості автовишки, використання спеціальних евакуаторних серій шарнірних КМУ для затягування автотранспортних засобів на платформу автомобілевоза-евакуатора.