Грецька міфологія справила величезний вплив на Європу. У європейській літературі та культурі дуже часто можна зустріти посилання на певні міфи. Міф – вигадана фантастична історія, яка за допомогою певних символів допомагала людям зрозуміти та приборкати вічні закони. Ці історії пояснювали древнім походження світу, богів і людей. Найвідомішими божествами були Кронос, Зевс, Гера, Аполлон, Артеміда, Гермес, Афродіта, Ерос, Арес, Діоніс та інші.
Призначаючи божества охоронцями різним елементам дійсності, пояснювали необхідність виникнення природних явищ. Вони знайомили людей зі смертю, пояснюючи, що їх чекає після смерті. На прикладах героїв і божеств люди демонстрували що таке добре і що таке погано. Для тлумачення деяких літературних і живописних творів необхідне знання міфології. Також міфи були і є джерелом натхнення для багатьох художників.
Найважливіший із грецьких богів
Зевс — найважливіший із грецьких богів. Він правив небесними силами як цар, сидячи на горі Олімп. Це було божество повітря, яке керувало громом і блискавкою. Зевс встановлював норми моралі, протегував гостинності, піклувався про всіх працюючих людей. Найважливішими місцями поклоніння богу були Олімпія та Дідона. Атрибутами Зевса є егіда (щит зі шкіри Амальтейського козла) і грім.З цим богом пов’язано багато міфів. У першому йдеться про початок світу та народження Зевса . Він був сином Кроноса і Реї . Мати врятувала бога від поїдання батьком, давши йому камінь замість дитини. Зевс був вихований на острові Крит під опікою кози Амальтеї. Ставши дорослим, він кинув свого батька в Тартарі сам заволодів світом. Тоді він переміг велетнів і чудовисько Тифон.
Міф про Філемона і Бавкіду також пов’язаний з фігурою Зевса . Зевс і Гермес зійшли на землю в людській подобі. Але ніхто не хотів їх приймати, крім бідної старої пари. Філімон і Бавкіда приготували вечерю з того, що мали, і боги чудесним чином примножили їжу. Тоді старе подружжя зрозуміло, що має справу з богами, і захотіло принести їм у жертву свого єдиного гусака. Але боги відмовилися. Зевс перетворив хатину Філемона і Бавкідиу прекрасний храм, де вони служили священиками, і місто було затоплено, а мешканці перетворилися на жаб. Одного разу старе подружжя перетворилося на зрощені разом стовбури дерев.
Іншим міфом, пов’язаним із Зевсом, була історія про викрадення Європи . Вона була прекрасною дочкою Агенора, правителя Сидону. Зевс з’явився їй у вигляді білого бика. Зацікавившись, сіла на нього Європа, а Зевс викрав її і відплив з дівчиною на Крит. Європа народила богу двох синів: Міноса і Радамантія.
Ще один міф розповідає про історію кохання Зевса до Данаї, на яку він зійшов у вигляді золотого дощу, і вона народила йому сина Персея.
Егіда — накидка Зевса чи щит Афіни?
Зевса називають “Егіох”, “Егідодержець”. А ось що таке егіда, достеменно не знає ніхто. Одні кажуть, що це щит із козячої шкіри, інші — що накидка, але всі згодні, що на егіду прикріплена голова медузи Горгони, що вселяє жах. Коли Зевс вражає егідою над двома військами, що зійшлися в битві, небо огортається важкими хмарами, блищать блискавки, гуркотить грім, вселяючи жах у душі одного війська, наповнюючи бадьорістю і мужністю серця іншого. У такий спосіб Зевс приносить перемогу в бою.
Щит Зевса був викований Гефестом. За іншими сказаннями, свій щит владика богів виготовив зі шкіри коза Амалфеї, що вигодувала його. Ставши володарем богів і людей, Зевс віддав щит Афіні, яка розташувала в центрі щита голову горгони Медузи, що наводить на всіх живих страх і переляк. Слово «егіда» стало згодом означати захист і заступництво.