Урок військово-патріотичного виховання “Як кувався щит держави” для проведення Першого уроку 2021.
6 грудня 1991 року
Утворення Збройних Сил України
6 грудня в Україні відзначається День збройних сил України (ЗСУ). День створення армії відновленої української держави.
Історія українського війська налічує не одне століття: можна згадати і хоробрі дружини князів Русі-України, можна звернути свій погляд до звитяг славного українського козацтва, свої рядки мужності та самопожертви ідеї української державності вписали підрозділи Легіону українських січових стрільців, полки армії Української Народної Республіки, прикладом боротьби за незалежність України стали вояки Української повстанської армії.
Але саме 6 грудня 1991 року, щойно відновлена українська держава, за кілька днів після Всеукраїнського референдуму, яким було підтверджено Акт проголошення незалежності України, Верховна Рада України прийняла закон «Про збройні сили України», «Про оборону України». Розпочалося створення своєї, нової армії.
Тому в грудні 1991 року ми вже мали свою власну традицію та історію національного війська. Формувалися нові підрозділи та військові частини, реформувалися вже існуючі. Формувалася сама військова доктрина нової України та її армії. І за цією доктриною ми не претендували на жодні чужі території, не вступали у будь-які військові блоки та союзи. Ми заявили про свої миролюбні наміри. І на підтвердження цього Україна, в 1994 році підписала «Будапештський меморандум», згідно якого відмовлялися від статусу ядерної держави. Натомість, країни-підписанти цього документу, Російська Федерація, Англія, Сполучені Штати Америки, гарантували нам територіальну цілісність і безпеку. І чи міг тоді хтось уявити, що одна з держав-гарантів порушить свої зобов’язання?
Покладаючись на гарантії вище вказаних країн, вважаючи, що у сучасній, цивілізованій Європі нам немає кого і чого боятися, Україна в 1990-х роках та на початку 2000-х років суттєво скорочувала свою армію.
Але все змінив 2014 рік. Уже в останні дні Революції гідності, коли ще тривали сутички протестуючих та «Беркуту» на Майдані, уряд Російської Федерації прийняв рішення окупувати український Крим.
Саме в лютому і березні 2014 року Україна відчула на собі усю гірку істинність давньої приказки – «Хто не хоче годувати своє військо – той буде годувати чужу армію». Збройні сили України, в багатьох питаннях (забезпеченість зброєю, обмундируванням, технікою, засобами зв’язку, підготовкою стратегічних планів тощо) виявилися неготовими до відбиття ворожої агресії проти України. Були і ті військові, які, з тих чи інших причин, перейшли на бік агресора.
Але так зробили далеко не всі. На озері Донузлав до останньої можливості боронилися екіпажі українських військових кораблів. Нескореними залишалися українські військовослужбовці з 204-ї бригади тактичної авіації в Бельбеку, які на чолі зі своїм командиром, полковником Юлієм Мамчуром, без зброї пішла на озброєних російських окупантів, що стояли без знаків розрізнення. У той час, коли командування Академії ВМС імені Нахімова піднімало російський прапор, 32 курсанти академії заспівали Гімн України і демонстративно залишили плац.
І саме з 2014 року, після окупації Росією українського Криму, після того, як за російської підтримки розпочалися бойові дії на сході України, почалася дійсно активна і всенародна робота по відновленню Збройних сил України. Тисячі українців стали добровольцями, самостійно пішли до місцевих військкоматів, щоб поповнити лави захисників України. Сотні тисяч наших співгромадян присвятили себе волонтерській діяльності, забезпечуючи свою армію усім необхідним, від одягу і харчування, до бронежилетів та військового високоточного обладнання і автомобілів. Безумовно, це було б неможливим, якби не всебічна і постійна допомога та підтримка мільйонів українців. Волонтерський рух, волонтерська допомога Збройним силам України стала дійсно масовою, всенародною. Саме завдяки цьому Україна, її збройні сили зуміли вистояти у найтяжчий період російської агресії – в 2014-2015 роках.
На сьогодні Збройні сили України здобули дійсно значний бойовий досвід, багато її військовослужбовців відзначилися у боях, мають державні нагороди. Наша армія продовжує процес переозброєння, отримуючи нові і новітні зразки зброї та техніки, які не лише ми отримуємо від наших союзників, але й почали виробляти самотужки. Українські військові конструктори та інженери презентували своє розробки: протикорабельний ракетний комплекс «Нептун», який здатний вражати ворожі кораблі на відстані майже 300 кілометрів; ракетні катери для нашого флоту, в побудові яких нам допомагають США та Велика Британія; самохідні артилерійські установки «Богдана»; український ракетний комплекс «Вільха», який має до того ж кориговані ракети великого калібру. Поступово ЗСУ перетворюються на дійсно вагому силу, яка здатна дати гідний бій будь-якому агресору.
Окремо слід зазначити і те, що до лав Збройних сил України прийшли тисячі жінок. І прийшли вони не лише на «тилові» спокійні посади та професії. Їх можна зустріти у якості офіцерів зв’язку, військових лікарів, снайперів, кулеметників, військових психологів. Завдяки цьому у нашій армії було зруйновано один з найбільших гендерних стереотипів, що захисник Батьківщини, то винятково чоловік. Українки довели, що вони є гідними захисницями Батьківщини.
У нелегких умовах кується щит держави – Збройні сили України. Тож не лише 6 грудня, а кожного разу, коли ти будеш бачити вояка Збройних сил України – постався до нього з повагою, хай він знає і відчуває, що народ України любить і цінує його у справі захисту територіальної цілісності і нашої Незалежності.
Основні події:
6 грудня 1991 рік – Верховна Рада України прийняла Закон України «Про збройні Сили України»;
14 жовтня 2014 рік – Указом Президента України №806/2014 «Про день захисника України», установлено свято – «День захисника України»;
14 липня 2021 рік – Верховна Рада України прийняла Закон України №2325 «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України» яким перейменувала свято «День захисника України» на «День захисників і захисниць України».
Список використаних джерел
- Закон України від 06.12.1991 року № 1934-ХІІ «Про збройні Сили України».
- Указ Президента України від 14.102014 року №806/2014 «Про день захисника України».
- Закон України від 14.06.2021 року №2325 «Про внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю України».
- Історія створення збройних сил України. – Режим доступу: https://www.mil.gov.ua/ministry/istoriya.html .
- Зброя для України: як посилюватимуться ЗСУ в 2021 році. – Режим доступу: https://www.radiosvoboda.org/a/donbas-realii-zbroya-dlya-ukrajiny-yak- posylyuvatymutsya-zsu-v-2021/31020539.html .
Завантажити: Перший урок 2021 на тему: "Як кувався щит держави"