5 ідей для ненудного уроку до Дня захисника України

Не знаєте, як зробити урок до Дня захисника України інтерактивним, дослідницьким і таким, що справді запам’ятається дітям? Маємо 5 ідей для ненудної розмови з учнями про важливе — громадянський обов’язок, боротьбу за незалежність та чому це не «день, коли треба вітати хлопчиків».

На 14 жовтня припадає одразу кілька важливих подій: по-перше, це державне свято вшанування українських воїнів, по-друге, це День українського козацтва, по-третє, день заснування Української повстанської армії. А отже це привід поговорити з дітьми про те, хто такі захисники України, завдяки кому ми сьогодні живемо в незалежній державі та як зробити героїв минулого трохи ближчими до сучасних учнів.

Геройські мультфільми для молодших учнів

Чому сучасні діти захоплюються Суперменом та Капітаном Америкою, якщо українська історія і література мають своїх сильних, сміливих та непереможних героїв? Запропонуйте дітям побрейнштормити, хто такий герой: як виглядає, які риси характеру і суперсили має, чи може здолати ворога самотужки? Нехай діти назвуть своїх улюблених героїв-воїнів із мультфільмів та розкажуть, у чому кожен з них є особливим. А щоб діти знали не лише черепашок-ніндзя, а й українських крутих персонажів, перегляньте серію «Пригоди Котигорошка та його друзів». Герой української казки Котигорошко — не лише сильний, а й відчайдушно сміливий і веселий. Та часом для перемоги замало самих м’язів, потрібен ще й гострий розум і сила характеру — саме про це мультфільм «Микита Кожум’яка». Це анімаційне фентезі — продовження відомої історії про могутнього Кирила Кожум’яку, тільки тут героєм стає його син Микита, який має врятувати світ від ненажери Змія.

Історичний реп для учнів середньої школи

Реп — один з найзручніших форматів донесення інформації до сучасних дітей. Чому? По-перше, тому що вони і так фанатіють від різних реперів, по-друге, рядки реп-поезії дуже легко запам’ятовуються, а отже варто використати цей жанр і в навчанні. Тим паче, що скласти реп не так і складно: рима в репі не така й важлива, головне, щоб рядки читалися ритмічно. Для натхнення радимо на уроці переглянути відеоролик з реп-текстом від ТНМК «Історія України за 5 хвилин»: це чудовий приклад сучасної та ненудної подачі історичних фактів. Після цього можна влаштувати реп-батл у класі: розділити учнів на «гурти» і запропонувати написати свій реп про обраного історичного героя, українського вояка чи воєнну перемогу. Не обмежуйте фантазію дітей часовими рамками, хай оберуть подію чи героя, що близький і цікавий їм: для когось це буде козак-характерник, а хтось напише реп про кіборга з Донецького аеропорту. Для презентації своїх творів діти можуть самі завантажити з мережі мінусовку для начитування репу, або ви можете запропонувати їм ось цей простий і драматичний біт.

Сучасні фільми про непереможних

Вивчати героїв минулого можна не лише за підручником, а й за історичними фільмами. Тим паче, що останні кілька років українське кіно переживало справжнє відродження, а стрічки на історичну тему збирали чималі бокс-офіси. Радимо звернути увагу на фільми «Захар Беркут», «Крути 1918», «Чорний Ворон». Якщо немає часу переглянути на уроці всю стрічку, можна обрати найдраматичніший уривок і обговорити образ «героя»: чи завжди він безстрашний і могутній, чи й у нього бувають миті сумніву, страху, розпачу? Що допомагає герою не втрачати віру і долати власні межі? Щоб додати до дискусії дослідницький елемент, запропонуйте учням проаналізувати костюми героїв фільму, зброю та предмети, що використані в екранізації: наскільки вони історично правдиві, а що було вигадане чи додане сценаристами для видовищності сцен. Нехай учні повправляються в роботі з даними та джерелами і знайдуть у мережі історичні реконструкції одягу та побуту військових того часу. Найбільш прискіпливі можуть навіть впіймати кіносценаристів на історичних невідповідностях і розповісти, як саме описують подію чи бій у джерелах та документах, і як її показали у фільмі.

Сторітелінг про захисників і захисниць

Герої серед нас: часто ми навіть не підозрюємо, що бариста в кав’ярні за рогом або медсестра в лікарні — ветеран російсько-української війни. Можливо, захисники і захисниці є в родині чи серед близьких ваших учнів. Запропонуйте їм, за бажанням, поділитися цією історією у класі. Якщо учні ніяковіють і сумніваються у своїх силах сторітелера, перегляньте разом кілька коротких оповідок з YouTube-каналу музиканта, художника та аніматора Юрія Журавля Dobrodiy. Тут знайдете багато коротких, динамічних та хвацько ілюстрованих історичних епізодів, які переконають учнів, що українське минуле — це захопливий трилер, а не нудний перелік дат та імен.

Таймлайн українських перемог

Письменник і політичний діяч Володимир Винниченко колись сказав, що українську історію не можна читати без брому, тобто заспокійливого. І справді, на долю України випало чимало випробувань та страждань. Проте наша держава відбулася як незалежна завдяки успішним битвам і військовим кампаніям, які точно варто пам’ятати. То чому б не створити в класі наочний таймлайн українських перемог. Для цього на вільній від меблів стіні наклейте довгу паперову стрічку з позначеними століттями і запропонуйте дітям зробити ґрунтовний історичний research — знайти переможні бої та походи князів, козаків та інших захисників України аж до сьогодні. Коротку інформацію про перемогу та здобутки в ній слід записувати на різнокольорових стікерах — кожен колір для кожного століття. Таким чином, наприкінці уроку учні побачать, коли Україна мала найсильнішу і найуспішнішу армію та які військові здобутки були найважливішими для держави.

Освіторія

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments

Exit mobile version