Формування куща синіх або баклажана

Кущ синіх
Кущ синіх

Нарешті ви висадили свою розсаду синіх у грунт і сподіваєтесь отримати багатий врожай. Баклажани здатні зав’язувати плоди тільки в тому випадку, коли їх квітки висвітлюються прямими сонячними променями. Тому формування баклажанів має першорядне значення для майбутнього врожаю. Без цієї операції, як би не намагався садівник, підгодовуючи, поливаючи і обприскуючи різними стимулюючими засобами свої посадки, значна частина зав’язей все одно буде опадати. А більша частина плодів виявиться дрібною або недорозвиненою.

Щоб отримати компактний кущ синіх, на якому будуть добре наливатися всі зав’язі, слід видалити першу квітка на верхівці основного стебла. Роблять це, коли рослина досягає приблизно 30 см висоти. Кущ із зрізаною верхівкою починає давати бічні пагони – галузитися. Більшу частину цих пагонів (пасинків) видаляють, залишаючи тільки найсильніші. Як правильно це зробити, щоб отримати здорову рослину?

Схеми формування кущів синіх

На практиці застосовують кілька різних схем формування куща синіх. Відрізняються вони лише кількістю стебел, що йдуть від вершини основного стебла – їх може бути один, два або три. Яку краще вибрати? На це питання можна відповісти тільки після огляду кожного конкретного кущика.

Варіант з одним стеблом найчастіше застосовують для високорослих сортів, висаджених в не дуже великі теплиці. В комфортних умовах закритого грунту такі баклажани можуть вирости значно вище, ніж їм належить за описом.

Інший випадок формування в одне стебло – коли рослина ослаблена і явно не зможе підтримувати розвиток великої кількості плодів. Залишають лише один, але зате сильний пагін, і обов’язково підв’язують його до опори або дроту.

Формування в два стебла використовують для средньорослих і високих сортів. Після видалення верхівки залишають два найкращих пасинка, на яких і буде визрівати урожай. Всі інші відростки регулярно видаляють.

Якщо розсади мало, а місця в теплиці цілком вистачає, баклажани можна сформувати і в три стебла. Досить залишити ще один сильний пасинок, який виросте на одному з двох обраних стебел. Але це допускається лише в тому випадку, коли кущики висаджені на великій відстані, щоб не затінювати і не пригнічувати один одного.

Коли пагони починають галузитися, з кожного розгалуження вибирають найбільш сильний відросток і залишають його як основний. Інший, більш слабкий, прищипують після другого листочка, що утворився над зав’яззю, залишивши на ньому лише один єдиний плід. Точно так само роблять і далі, з усіма подальшими пасинками. Таким чином, на одному кущі наливається від 5 до 12 плодів, розташованих на так званих скелетних гілках.

Крім того, один або два рази на тиждень необхідно видаляти всі безплідні пагони, а також пасинки і зав’язі, що утворюються нижче розгалуження основного стебла. Правда, досвідчені садівники часто рекомендують не обрізати нижні відростки, що плодоносять, якщо стоїть суха і дуже спекотна погода. Затінюючи грунт під кущами, вони будуть захищати її від пересихання.

У високорослих сортів всі скелетні гілки доводиться підв’язувати окремо. Робити це треба вкрай обережно – у баклажанів вони дуже крихкі і легко ламаються.

З метою прискорити дозрівання плодів, приблизно за місяць до закінчення вегетації, верхівки всіх пагонів рекомендують прищипувати, щоб зупинити їх подальше зростання.
Насправді, формування кущів баклажанів – справа не така вже й складна, але вимагає певного часу і уваги. Тим, кому не хочеться цим займатися, можна рекомендувати садити низькорослі сорти. На відміну від високорослих, їм потрібно лише видалення зайвих зав’язей, які явно не встигнуть визріти до кінця сезону

Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments

Залишити відповідь