Рекомендації щодо написання мотиваційного листа

Одним із критеріїв вступу 2022 буде мотиваційний лист, запроваджений ще у 2020 році. Як повідомило МОН України, мотиваційний лист матиме різну вагу для вступників на бюджет і контракт. Так, для вступу на бюджет його буде застосовано лише для рейтингування вступників з однаковим конкурсним балом, а для вступу на контракт він може бути основою для рейтингування вступників.

На допомогу випускнику – вступнику до закладу вищої освіти Інститутом підготовлено методичні рекомендації для написання МОТИВАЦІЙНОГО ЛИСТА.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ НАПИСАННЯ МОТИВАЦІЙНОГО ЛИСТА
(на допомогу вступнику)

Світлана Манзюк, методист НМЦ
Хмельницького ОІППО

Мотиваційний лист: структура і алгоритм підготовки

Мотиваційний лист – це:

  • документ, що складається і подається вступником до закладу вищої освіти, у якому пояснюються причини, через які вступник вважає себе найкращим кандидатом для вступу на відповідну навчальну програму. Підготовка такого листа вимагає детального дослідження вступником загального академічного середовища закладу вищої освіти та різних освітніх програм;
  • есе про те, чому конкретна людина – найкращий кандидат для конкретної можливості (обраної спеціальності). Мета – розповісти про себе, свої сильні сторони, дати краще уявлення про власну особистість.

Часто саме за ним відбирають кандидатів, тому грамотно написаний мотиваційний лист є досить суттєвою перевагою.

Щоб написати мотиваційний лист, потрібно відповісти на багато запитань.

  • Як і чому вам став цікавий обраний предмет або курс (факультет закладу освіти)?
  • Як ви можете продемонструвати цей інтерес?
  • Чому ви обрали саме цей заклад освіти?
  • Які кар’єрні перспективи ви розглядаєте?
  • Чи доводилося вам долати складні ситуації та перешкоди (фінансові, соціальні, фізичні) для досягнення поставлених цілей?
  • Якими навичками і персональними якостями ви володієте?
  • Які ваші досягнення та досвід?
  • Як ви проявляєте сильні сторони своєї особистості в житті?

Як і що розповісти про себе в мотиваційному листі ставить у глухий кут багатьох школярів-абітурієнтів. Однак це завдання може бути полегшено, якщо приступите до нього, зробивши наступні кроки:

  1. Визначте, які спеціальні якості та знання потрібні для успіху на обраній вами програмі і у вашій майбутній професії, і які з цих якостей є у вас. Опишіть ці якості, наводячи приклади з навчання і життя.
  2. Визначте, які загальнолюдські якості, наявні у вас, допоможуть вам досягти успіху на обраному шляху. Опишіть їх, наводячи приклади з вашого життя.
  3. Якщо у вас є цікаві хобі, захоплення, які можуть бути корисними у навчанні або ж допоможуть вам стати цікавим учасником життя вишу, коротко опишіть їх.
  4. Повідомте про те, які якості і знання, необхідні для успішного прогресу вашої кар’єри, ви хотіли б розвинути, перебуваючи на програмі.
  5. Описуйте себе з максимальною об’єктивністю, оперуючи фактами, за необхідності спираючись на думку інших. Якщо описувати себе складно, для початку ви можете перерахувати свої найбільш сильні людські якості, знання, навички, захоплення і досягнення, виписати їх окремим списком, проаналізувати цей список, і залишити в ньому 3-6 пунктів, які найкращим чином підтверджують вашу придатність для обраної програми. Саме ці якості потрібно буде висвітлити у мотиваційному листі.
  6. Складіть отримані частини воєдино, дотримуючись складеної структури есе, напишіть першу версію вашого есе і доопрацюйте його, переконавшись, що всі частини роботи логічно пов’язані одна з одною.
  7. Перевірте та відредагуйте мотиваційний лист.

В мотиваційному листі думки потрібно викладати доступно і зрозуміло. Цього легко досягти, якщо обмежити довжину речення 12-20 словами. Уникайте як надмірно фамільярного, так і надто формального тону. Пишіть так, щоб бути легко зрозумілим. Переконайтеся, що кожне речення містить важливу інформацію, а не є повторенням вже сказаного або марною тратою слів. Варто пам’ятати «золоте правило» ведення ділової документації: ввічливість, коректність, тактовність, аргументованість.

Що варто і чого не варто писати?

Деякі мотиваційні листи починаються з відомих цитат, в інших зустрічаються жарти або вони мають нестандартну структуру. Іноді це спрацьовує, проте може мати і зворотний ефект. Будьте обережні, намагаючись зробити есе занадто незвичайним.

Що варто перевірити, перш ніж відправляти (здавати) мотиваційний лист?

Перевірте граматику, орфографію та пунктуацію. Лист, складений з помилками, створює негативне враження про навички і зусилля, прикладені до його написання. Розраховувати цілком на функцію «Перевірка орфографії» комп’ютера не можна. Роздрукуйте лист і кілька разів уважно прочитайте його, намагаючись виявити чи не закралися помилки або помилка.

Дайте прочитати ваш лист людям, думці яких ви довіряєте. Переконайтеся, що текст листа зрозумілий читачам.

І найголовніше – лист має бути на 100% вашим, а не скопійованим з інтернету (цитати використовувати дозволяється).

Рекомендації до оформлення.

На титульному листку варто зазначити: ім’я, прізвище, по батькові, номер та назву школи, місто, ваш телефон і електронну адресу. Обов’язкова наявність абзаців (структуруйте лист).

ВАЖЛИВО:

  • мотиваційний лист — це можливість представити себе як вмотивовану, яскраву та дуже здібну особистість, готову вступити до закладу вищої освіти;
  • зробіть свій лист яскравим особистим описом вашого унікального «я», щоб показати, хто ви є і чому ви хочете, щоб саме вас прийняли.

Матеріали для ознайомлення

  1. Вступна кампанія у 2022 році в умовах війни та подолання її наслідків –

https://mon.gov.ua/storage/app/media/news/2022/04/01/Vstupna.Kampaniya.2022-01.04.pdf

  1. Мотиваційний лист при вступі до закладу вищої освіти – https://osvita.ua/consultations/bachelor/73165/
  2. Як написати мотиваційний лист? – https://www.youtube.com/watch?v=vpVA0r7ZKU0
  3. Напиши та змотивуй: мотиваційний лист – https://www.youtube.com/watch?v=1yJGwIndvXw
  4. Мотиваційний лист. Зразок написання – https://pozovna.in.ua/zrazki-listiv/motivacijnij-list
Сподобалась стаття? Поділіться нею у соціальних мережах:

Коментарі із Facebook

Powered by Facebook Comments

Exit mobile version